RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRÜMÜZ, EBRULİ YAŞAM VE SANAT DERNEĞİ TARAFINDAN BU ŞEHRİN KADINLARI RİZE-SİİRT BULUŞMASI PROJESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN ETKİNLİĞE KATILDI

İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen Rizeli ve Siirtli kadınların bir araya geldiği programa Sayın Valimiz Kemal ÇEBER'in yanı sıra, eşi Neslihan AYAN ÇEBER, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet ERDOĞAN, İl Kültür ve Turizm Müdürü Esra ALEMDAROĞLU, ÇAYKUR Genel Müdür Yardımcıları Erdinç HATİNOĞLU ve Zeki KARAOĞLU,Ebruli Yaşam ve Sanat Derneği Başkanı Hülya CERRAHOĞLU, Siirt Sosyal Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı Nurten TEMİZ, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri ve diğer davetliler katıldı.
MÜDÜRÜMÜZ, EBRULİ YAŞAM VE SANAT DERNEĞİ TARAFINDAN BU ŞEHRİN KADINLARI RİZE-SİİRT BULUŞMASI PROJESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN ETKİNLİĞE KATILDI

Sayın Valimiz Kemal ÇEBER, burada yapmış olduğu konuşmada Türkiye'nin her yerinin güzel olduğunu, Rize ve Siirt'in özel ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek," Bu gün burada Siirt Rize Bu Şehrin Kadınları projesinin buluşmasını yaşıyoruz.

Memleketimizin her tarafı güzel ama Rize ve Siirt'in ayrı bir özelliği var. Burası Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan memleketi ve bu şehrin özellikleri ile yetişmiş bir dünya lideri. Siirt ise Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan'ın memleketi.

Salgın olmasaydı çok daha güzel şeyler yapacaktık. Siirtli misafirlerimiz Rize kültürünü tanıyor. Burayı geziyor ve güzelliklerini görüyor. Bizim arkadaşlarımızda Siirt'e gittiler. Oranın kültürünü tanıdılar. Siirt'in Pervari balı neyse bizim için Ayder ve Anzer balı da odur. Botan Vadisi neyse bizim için de Fırtına ve Çağlayan Vadisi odur. Siirt fındığı neyse bizim için de Rize çayı da odur. Birbirimize benzeyen pek çok ortak noktalarımız bulunmaktadır. " ifadelerini kullandı.

Sayın Valimiz Kemal ÇEBER, konuşmasının son bölümünde, kadınlarının birlikte daha çok başarılara imza atmaları temennisinde bulunarak her zaman kendilerini destekleyeceklerini ifade etti.

Sayın Valimiz ve beraberindekiler, çay başta olmak üzere her iki ilin yöresel el sanatlarını ve ürünlerinin olduğu stantlarını gezerek bilgi aldı.

Düzenlenen etkinlikte Rize ve Siirt iline özgü halk oyunları gösterileri yapıldı.

Milli Eğitim Müdürümüz Engin EMEN,Şube Müdürümüz Evren GÖRMÜŞ ile birlikte Rize ilimizin unutulmaya yüz tutmuş sanatlarından biri olan sepetçilik sanatının son temsilcilerinden olan Bekir HERVENİK'in standını ziyaret ederek ustasından sepet üretimi hakkında bilgi aldı. Müdürümüz Bekir HERVENİK'in sanatını genç kuşaklara tanıtabilmesi adına her türlü imkanı sağlamak istediğini ifade ederek Rize'nin gençleri ile ustamızı bir etkinlikte buluşturmak istediğini ifade etti.

02-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-2021

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.