RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ENGİN EMEN, ÜLKE TV'DE YAYIMLANAN ZİRVEDEKİLER PROGRAMININ KONUĞU OLDU

Milli Eğitim Müdürümüz Engin EMEN, ÜLKE TV'de yayımlanan ve Moderatör İsmail YOLCU ile Eğitimci-Yazar Süleyman BELEDİOĞLU'nun sunduğu, ülkemizde eğitim adına farklılık oluşturan çalışmaların gündeme taşındığı "ZİRVEDEKİLER" adlı programın konuğu oldu.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ENGİN EMEN, ÜLKE TV'DE YAYIMLANAN ZİRVEDEKİLER PROGRAMININ KONUĞU OLDU

Milli Eğitim Müdürümüz Engin EMEN, programda Rize'de yürütülen eğitim öğretim faaliyetlerine ilişkin derinlemesine bilgiler sundu.

Bu kapsamda Müdürümüz:

"Mart 2020 tarihi itibariyle salgın nedeniyle uzaktan eğitime geçilmesiyle birlikte bizler çok kısa bir sürede her alanda dijital bir dönüşüm gerçekleştirdik.

Okullarından uzak kalan öğrencilerimizden, kendilerini geliştirme imkânı tanıyan yüz yüze hizmet içi eğitim faaliyetlerinden uzak kalan öğretmenlere kadar eğitimin her paydaşına yönelik dijital bir program başlattık.

Bu doğrultuda:

Salgın nedeniyle yüz yüze gerçekleştiremediğimiz yarışmalar, sosyal-kültürel etkinlikler, anma ve kutlama programları, öğretmen eğitimleri, deneme sınavları vb. tüm faaliyetleri başarıyla dijital ortama aktararak uzaktan devam ettik.

Okullar arasında bilgi toplama ve paylaşımı amacıyla kurulmuş 2016 yılında MEB Yenilikçilik ödülü almış projeniz RİSTA'yı (Rize İstatistik Takip Sistemi ) Öğretmen Akademisi, Eğitim Haberleri ve Özgün Ders Etkinlikleri, e-Dergi vb. yeni eklenen modüllerle öğretmenlerinizin sık kullandığı bir dijital eğitim portalına dönüştürdük.

Salgın döneminde yüz yüze öğretmen eğitimleri askıya alındığı ve tüm öğretmenler için salgın öncesi dönemde ihtiyaç duyduklarından daha farklı konularda bilgi ve beceri sahibi olmak bir zorunluluk haline geldiği için artan çevrimiçi eğitim ihtiyacını karşılamak amacıyla Rize Öğretmen Akademisini kurduk.

Rize Öğretmen Akademisi ile salgın döneminde Zoom platformu ve Youtube kanalıMız üzerinden canlı yayınlanan birçok webinar gerçekleştirdik.

Uzaktan eğitim sürecinde eğitim üzerine düşünen, araştıran, kafa yoran ve söyleyecek sözü olan öğretmenlerimize bilgi birikimlerini dijital ortamda paylaşma fırsatı sunmak, etkili konuşma ve sunum becerileri açısından güçlü öğretmenlerinizi ön plana çıkarmak amacıyla Sahne Senin Öğretmenim etkinliğini düzenledik. Sahne Senin Öğretmenim etkinliğinde öğretmenlerinize TED konuşmalarına benzer kısa ve etkili konuşma videoları çekerek Youtube kanalı ve sosyal medya hesaplarınızdan yayınladık. İl Milli Eğitim Müdürü olarak biz de bizzat stüdyoya girerek türkü söyledik.

24 Kasım Öğretmenler Günü, 12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü gibi belirli gün ve haftalara ilişkin anma ve kutlama programlarını, önceden çekimlerini yaparak Youtube kanalınız ve sosyal medya hesaplarınızdan video yayın olarak gerçekleştirdik.

Güzel Sanatlar Liseniz bünyesinde oluşturduğunuz profesyonel müzik stüdyosunda öğretmenlerinizle birlikte Neşet ERTAŞ, Barış MANÇO, Cem KARACA gibi ustalara ait parçalar seslendirerek hazırladığınız klipleri Youtube kanalınızda "Ustalara Saygı" kuşağında yayınladık.

Okulöncesi eğitim kurumlarınızın kapalı olduğu dönemde Youtube kanalınızda "Evim Anaokulum" kuşağında okulöncesi öğretmenlerinizle birlikte hazırladığımız eğitim videolarıyla kanalınızı anaokuluna çevirdik.

Milletimizin kültürel birikimi ve ortak değerlerinin ülkemize ait motiflerle yeni nesillere aktarılması, çocuklarımızın hayal güçlerinin geliştirilmesi amacıyla yürütülen Anadolu Masalları Projesi kapsamında Masal Anlatıcılığı eğitimi almış öğretmenlerimize masal anlatım videoları çekip Youtube kanalınızda "Anadolu Masalları" kuşağında yayınladık.

Uzaktan eğitim sürecinde yenilikçi çalışmalar yapan öğretmenlerinizi öne çıkarıp ödüllendirmek; ortaya çıkan iyi örnekleri yaygınlaştırarak uzaktan eğitimin kalitesini artırmak amacıyla Uzaktan Eğitimde Yenilikçi Öğretmen Ödülleri etkinliğini başlatarak bu kapsamda 44 öğretmeninize ait 56 yenilikçi çalışmayı ödüllendirdik.

"Bahçeler Toprak Olsun, Gençler Yeşile Doysun" projemiz kapsamında okul bahçelerimizde boş durumdaki topraklar Rize'ye has meyve fidanlarıyla yeşillendirilerek 1500'ün üzerinde fidan toprakla buluştu.

TEKNOFEST 2020 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde Hasan Kemal Yardımcı MTAL Su Altı Robotu projesiyle Türkiye Birinciliği aldık.

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Bakanlığımız tarafından İl Milli Eğitim Müdürlükleri arasında düzenlenen "Doğrusu Tasarruf Kısa Film Yarışması" nda "Güneş DuaSu" isimli kısa filmimizle Türkiye ikincisi olduk.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün materyal ve etkinlik yarışmasında Ömer Halaç İşitme Engelliler Okulu öğretmenlerimizin ürettikleri materyal ülke genelinde dereceye ve üretime layık görüldü.

Rize Belediyesi desteğiyle geçen yıl başlattığımız Ortaokul Öğrencileri Kitap Okuma ve Paylaşma projesini çevrimiçi olarak devam ettirdik. Proje kapsamında her ay için belirlenen bir kitap 250 kişilik okuma grubumuzda okunarak her ay çevrimiçi ortamda paylaşım etkinliği gerçekleştiriliyor. Katılımcıların her ay için istedikleri kitabı alabilecekleri bir de kitap çeki hediyesi bulunuyor. Bu şekilde öğrencilerimizde okuma alışkanlığını hep diri tutmaya çalıştık.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile ortaklaşa Sporla Büyüyorum ve Yüzen Okullar projelerini yürütüyoruz.

Kodlarize projemizle öğrencilerimizde analitik düşünme, sebep sonuç ilişkisi kurma, takım halinde çalışma yeteneklerinin geliştirilmesi ve kod okuryazarlığı bilincinin yayılmasını hedeflemekteyiz. Proje kapsamında her ilçemizde kurduğumuz kodlama atölyelerinde öğrencilerimize okul saatleri dışında kodlama, robotik, 3D tasarım ve mobil uygulama geliştirme eğitimleri veriyoruz.

-2020 yılında 310 Euro bütçeli 9 okulumuzun Erasmus+ AB projeleri kabul edildi. Erasmus+ Programı 2020 Yılı Teklif Çağrısı Döneminde mesleki eğitim ve okul eğitimi alanlarında Erasmus Akreditasyonuna hak kazandık. Akreditasyon ile 2021-2027 döneminde öğrenci ve öğretmenlerimiz AB projeleri fırsatlarından avantajlı faydalanacak.

Ulusal ve Avrupa Kalite Etiketi ile ödüllendirilen e-Twinning proje sayılarımızda da büyük artış kaydettik. eTwinning projeleriyle Ulusal Kalite Etiketi alan okul sayımızı %771, Avrupa Kalite Etiketi alan oul sayımızı %350 artırdık.

- Salgın nedeniyle final sergileri çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Matematik dalında Türkiye üçüncülüğü, TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında ise Sosyoloji dalında Türkiye Üçüncülüğü, Tarih dalında teşvik ödülü elde ettik.

Çaydan-lık adlı, 2 ayda bir yayınlanan eğitim-kültür-sanat dergimizi, öğretmenlerimiz ve tanınmış akademisyen ve uzmanların yazılarıyla e-dergi formatında dijitalleştirerek okuyucularıyla buluşturduk.

Elbette "Marifet iltifata tabidir."sözünden hareketle, adım attığımız her faaliyette bizlerden desteğini esirgemeyen Sayın Valimiz Kemal ÇEBER'e, Rize Belediye Başkanımız Sayın Rahmi METİN'e ve tüm bu çalışmaların arkasındaki dev ekibin her bir paydaşına teşekkürlerimi sunuyorum." ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Müdürümüz Engin EMEN, programın sonunda Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüzün ülke genelindeki ortaokul öğrencilerine yönelik 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. yıl dönümü dolayısıyla düzenlemiş olduğu şiir yarışmasında Türkiye 1.'si olan Hacer BAL'ın şiirini seslendirdi. Rize'de elde edilen başarı hikâyesini yerinde görmeleri için Moderatör İsmail YOLCU ile Eğitimci-Yazar Süleyman BELEDİOĞLU'nu Rize'ye davet etti.

Programın videosunu izlemek için tıklayınız.

28-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-202128-03-2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.