RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ÇAY TV'DE RİZE EĞİTİM GÜNDEMİNE DAİR DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Milli Eğitim Müdürümüz Engin EMEN, Çay TV'de Gazeteci-Yazar Orhan YAZICILAR'ın konuğu oldu. Rize'nin eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Müdürümüz, başta yüz yüze eğitim süreçleri olmak üzere birçok konuda kamuoyuna yönelik paylaşımlarda bulundu.
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ÇAY TV'DE RİZE EĞİTİM GÜNDEMİNE DAİR DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

   Milli Eğitim Müdürümüz Rize'nin eğitim göstergeleri hakkında bilgi vererek fiziki alt yapı olarak çok büyük bir kapasiteye sahip olduklarını, devletimizin her kademedeki öğrencilerimize yönelik çok ciddi yatırımları hayata geçirdiğini ifade etti. 2020 yılında 55.400.000 TL proje bedelli 8 yatırım projesinin tamamlandığını ve Cumhurbaşkanımızın son Rize ziyaretinde toplu açılış töreni ile hizmete alındıklarını da ifade eden Müdürümüz,Rize genelindeki okulların görsellerini de paylaşarak sosyal, kültürel,bilimsel ve sportif alanda kendini geliştirmek isteyen her öğrenci için bu okulların büyük fırsat olduğunun altını çizdi.

   Okullaşma oranları, derslik, öğretmen ve şube başına düşen öğrenci ortalamalarımızın tüm kademelerde Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu dile getiren Milli Eğitim Müdürümüz, 60053 öğrenci, 5054 öğretmen ve 291 okul, 3500 derslik ile çok büyük bir eğitim camiası olduğumuzu belirtti.

   Yüz yüze eğitime yönelik gelen soru üzerine Müdürümüz: " Bakanlığımızın kararları doğrultusunda 21 Eylül itibariyle okul öncesi ve birinci sınıflarımızda seyreltilmiş olarak da olsa yüz yüze eğitime başladı. Alınan tedbirler ve normalleşme süreci doğrultusunda da Bakanlığımız, 12 Ekim itibariyle de ilkokul 2, 3, 4. sınıflar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel gereksinimli öğrenciler için yüz yüze eğitimi başlattı. Bu kapsamda bugün itibariyle toplam 13.243 öğrenci tamamen yüz yüze eğitime, 19.346 öğrenci ise yüz yüze ve uzaktan eğitime devam ediyor.Yüz yüze eğitimin 3. aşamasına geçileceği 2 Kasım'dan itibaren 5 ve 9.sınıflarda toplam 7041  öğrencimiz de yüz yüze eğitime başlamış olacak.Yüz yüze eğitime geçilmeyen kademelerde 13 bin öğrencimiz kalmış olacak, durumun seyrine göre onların da yüz yüze eğitime geçişiyle ilgili kararlar alınabilecek."dedi.

   Okullarda pandemiye yönelik alınan tedbirler ile ilgili de bilgi veren Müdürümüz, okullara gerekli olan maske ve dezenfektan gönderdiklerini, Rize Valiliği tarafından hazırlanan uyarıcı afişlerin okul çevrelerine asıldığını, Bakanlığımızın belirlediği kriterleri sağlayan okullarımıza "Okulum Temiz "Belgesi vererek yapılan çalışmaları teşvik ve takdir ettiklerini kaydederek velilerin kendilerine güvenmelerini istedi. 

   Yeterli imkânı olmayan öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürümüz : "Bakanlığımızın EBA sistemi ile yine eğitimcilerimizin kullandığı farklı platformlarla öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ile sınıf ortamı kadar olmasa da sıcak bir ortamda ders yapıyorlar. Uzaktan eğitim için tablet, bilgisayar ve internet sıkıntısı yaşayan öğrencilerimiz için ise okullarımızı açtık. Rize genelinde 87 adet okulumuz EBA Destek Noktası olarak çocuklarımızın uzaktan eğitimden mahrum kalmaması adına hizmet vermektedir. Bu okullarımızdaki ilgili idareci ve öğretmenlerimiz uzaktan eğitim için okula gelecek tüm öğrencilere destek vermek için hazır konumda bekliyorlar. Yakın zamanda da Valiliğimiz ile Müdürlüğümüzün koordinasyonu ile uzaktan eğitime erişim için tablete ihtiyacı olan öğrencilerimize tabletlerini ulaştıracağız. Tablet verilecek öğrencilerimizi de ailenin gelir durumu, okuyan kardeş sayısı, EBA Destek Noktalarına erişim durumu, öğrenci başarı ve devam durumu gibi kriterleri göz önüne alarak  belirledik ve bakanlığımıza sunduk."dedi.

   Rize'de eğitime yönelk projelere de değinen Müdürümüz: "Çok büyük bir kapasiteye sahip çok dinamik bir camiamız var. Bu camia öğretmeni,öğrencisi, idarecisi ile bir bütün halinde hareket ederek çok büyük başarılara imza atıyor. Bunun en güzel örneğini bu yıl ikincisi düzenlenen TEKNOFEST 'te Hasan Kemal yardımcı MTAL Su Altı Robotu projesiyle Türkiye Birinciliği alarak gösterdi. Bu yıl 14.'sü gerçekleştirilen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın Erzurum Bölge Değerlendirmesi pandemi nedeniyle uzaktan gerçekleştirildi. Rize'mizin güzide okulları, 23 proje ile katıldıkları yarışmada 4 birincilik, 5 ikincilik ve 3 üçüncülük elde ederek 12 dalda derece elde etti. Şimdi bizleri Türkiye finallerinde temsil edecekler.Öğrencilerimizin okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik 145 bin TL bütçeli Rize Belediyesi ile birlikte yürüttüğümüz Kitap Okuma ve Paylaşım etkinliklerinden tutun da öğretmenlerin kendilerini geliştirmelerine yönelik webinar çalışmalarına,öğretmen anılarımızın kitaplaştırılacağı projeden tutun da Avrupa Birliği projelerine kadar çok geniş bir yelpazade çalışamalarımız devam ediyor." dedi.

Yayını izlemek için linke TIKLAYINIZ

23-10-202023-10-202023-10-202023-10-2020

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.