RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET HAMDİ YILMAZ´IN 2017/2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAPANIŞ MESAJI

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET HAMDİ YILMAZ´IN 2017/2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI KAPANIŞ MESAJI

Değerli Meslektaşlarım, Kıymetli Veliler, Sevgili Öğrenciler;

2017-2018 eğitim öğretim yılını bugün 66 527 öğrencimiz ve yaklaşık 5 bin öğretmenimizle yapacağımız karne törenleri ile sonlandıracağız.  Bu yılki eğitim öğretim sürecinin sonlanması yeni bir sürecin de başlangıcı anlamını taşımaktadır.  İnanıyorum ki siz öğrencilerimiz bu eğitim-öğretim yılının sonunda kendinizi muhasebe etme ve yeni bir başlangıç yapma şansını yakalayacaksınız. Bu sayede önümüzdeki eğitim-öğretim yılına daha dinamik başlayacak ve gelecekteki hedefleriniz için daha azimli ve kararlı olacaksınız.

İnsan denilen varlık kendi çocukluğunun ülkesine aittir. İnsan kendi gençliğinin iklimine aittir. O gençliğimizde o çocukluğumuzda neyi kotarabilmişsek, yetişkin olarak o güzelliklerle var oluruz,  o güzelliklerle yaşamaya devam ederiz. Böyle bir iklim içerisindesiniz. Sizler emeklerimizin birer buketisiniz. Anne babanızın, mahallenizdeki Mehmet amcanın, Fatma teyzenin, şehrimizin, Türkiye’nin sizlere verdiği emeklerden oluşan birer buketsiniz.   Bu anlamda sizlerin iyilik ve güzellik içerisinde, bu milletin değerleriyle, anne babasından almış olduğu değerlerle var oluşunu, emin ve güçlü adımlarla yürüyüşünü görmek, bizim en büyük sevincimiz olacaktır. Okul tertemiz bir dünyanın, modern bir ülkenin inşasında hiç kuşkusuz en önemli yapıdır. Ülkemiz köklü bir geleneğin ve medeniyetin sahibidir. Ve böylesine mazisi olan bir ülkenin elbette ki istikbale dair büyük hedefleri ve hayalleri olacaktır. Bu yolda ilerleyen ülkemiz için eğitim-öğretim önemli bir unsur, önemli bir kaynaktır. Nitelikli, özgüveni yüksek, duygu ve düşüncesi sağlam temeller üzerine atılmış, sosyal açıdan, bilgi açısından donanımlı bireyler yetiştirilmesinde okullarımız büyük bir rol üstlenmektedir. Böylesine anlamlı ve önemli bir yol elbette ki büyük bir gayret, yoğun ve yorucu bir emek gerektirmektedir. Bugün bu gayretin, bu emeğin karşılık bulduğu gündür, bugün okullarımızda büyük bir heyecan yaşanmaktadır. İlimiz, ülkemiz ve medeniyetimizin geleceği için umut olan çocuklarımız ve gençlerimiz bugün bir eğitim-öğretim yılını daha tamamladılar. Tüm öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi kutluyor, huzur içinde bir tatil geçirmelerini temenni ediyorum.

Değerli meslektaşlarım,

Eğitim-öğretim yaratılmışların en üstünü olan insana layık olduğu değeri kazandırma çabasıdır. Biz eğitimcilerin yegâne gayesi de özünde var olan güzellikleri ortaya çıkaracak bilgi ve ahlak esaslarını öğrencilerimize aşılamaktır. Bir şairin dediği gibi:

Bildiğini iyi bilen, bilmediğini öğrenen,
Öğrendiğini öğreten bir eğitim neferiyim…

Telkinle yürek ısıtan, ilimle dimağ ışıtan,
            Daim doğruları sunan bir eğitim neferiyim…
Kutsal vatan toprağına, ay yıldızlı bayrağına,
Marşına, harsına âşık bir eğitim neferiyim…
           Geçmişiyle gurur duyan, gelecekten umutlanan,
           Tek silâhı ilim olan bir eğitim neferiyim…


Sizler, sisteminin en güçlü bileşeni olarak bir yıl boyunca gösterdiğiniz fedakâr çabalarla yavrularımızın vatanımıza, milletimize hayırlı bir nesil olması için gayret gösterdiniz. Tatil boyunca dinlenmek meslektaşlarımın da en doğal hakkıdır.

Sevgili Öğlenciler…

Uzun bir tatil dönemine giriyoruz. Bu dönemde elbette ki bütün bir yılın yorgunluğunu üzerimizden atacağız. Bu bizim en doğal hakkımız. Ancak unutmayalım ki kapanış diye bir şey yoktur. Bitiş yoktur, her şey yeni bir başlangıçtır. Bu nedenle, kendinizi unutmayın ve kendinizi yakalamaya çalışın ama ekranların parlaklığında, face’ lerde, internetlerde 15-20 kelimeyle, garip işaretlerle değil; kitap okuyarak kendinizi bulmaya çalışın. Sevdiğiniz bir kitapla mutlaka buluşun. Varoluşunuzu kitaplarla tamamlayın, ekranların bir gün sizi kenarda bırakıp çöp diye atacak olan boş parlaklığında değil, kitapların zenginliğiyle buluşun. Tarih okuyun, tarih bizim yaptıklarımızın olduğu yer değil, yapacaklarımızın olduğu yerdir. Sizlerin bu hususlara dikkat edeceğinize inanıyorum. Unutmayın; siz bizim geleceğimizsiniz, ümidimizsiniz ve yapacak olduğumuz güzel işlerde de ilham kaynağımızsınız.

Hepinizi saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyor 2017-2018 eğitim-öğretim yılın sonuna geldiğimiz bu günde hepinize sağlıklı, huzurlu bir tatil dönemi diliyorum.

 

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.