RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÇANAKKALE....

Çanakkale! Ecdadımın kanının son damlasına kadar savaştığı, insanın, insanı insan diye görmediği yerde, askerlerimizin elinde silahı, çantasında ekmeği, ayağında çarığı olmadan bu kutsal vatan uğruna kanını akıttığı yer… Çanakkale! Ölmek üzereyken, ölmeyeyim vatan için biraz daha savaşayım diye yarasına toprağı bastırıp savaşmaya çalışan Mehmet’imin can verdiği yer! 
ÇANAKKALE....

Rize´de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 103. yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi. Rize Sahil Camisi´nde kılınan sabah namazının ardından Kur´an-ı Kerim okunarak şehitler için dua edildi. Namaz sonrası Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Belediye Başkanı Prof.Dr. Reşat KASAP, İl Emniyet Müdürü Altuğ VERDİ ve İl Jandarma Komutanı Albay Hakan DEDEBAĞI, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi YILMAZ ile beraber vatandaşlara Çanakkale cephesinde asker karavanası olan kırık buğday çorbası ve ekmek dağıttı.

Vali Bektaş, burada yaptığı açıklamada, Çanakkale zaferinin bütün tarih açısından çok anlamlı olduğuna işaret ederek, "Biz bu topraklara Orta Asya´dan geldik. Çanakkale´ye kadar hep birilerinin bazı hayalleri vardı. Bu topraklardan bizi çıkarmak istiyorlardı. Bizi buralarda kalıcı görmüyorlardı. Çanakkale ile öyle bir irade ortaya çıktı ki artık 103 yıldır hiç kimsenin ağzından böyle bir laf çıkmıyor. Dost, düşman herkes anladı, inandı ve kanaat getirdi ki bu millet bu topraklarda kalıcıdır. Bu konuda hiçbir tereddüt yoktur." dedi.

Çanakkale´nin bir milletin varlık yokluk mücadelesine girme anı olduğunu belirten Bektaş, "O zaman zayıf şartlardaydık. Dünya bizden güçlüydü. Bugüne kıyaslanamayacak derecede arada büyük bir güç farkı vardı. Güç dengesizliği vardı. Ona rağmen iman gücü ve var olma iradesi Çanakkale´yi kazanmamızı sağladı. Çok ağır bedeller ödeyerek bu sonuca ulaşıldı. Bütün varımızı ve yoğumuzu ortaya döktüğümüz ciddi bir buluşmaydı." diye konuştu.

Belediye Başkanı Kasap ise Rize Belediyesi olarak vatandaşlara buğday çorbası ikramında bulunduklarını ifade ederek, "Bugün de millet olarak aynı ruhla vatanımız için savaşıyoruz. Gerek Afrin´de gerekse 15 Temmuz´da bu ruhu hissettik ve hissettiriyoruz." dedi.

Daha sonra Bektaş, Kasap ve beraberindekiler, İslampaşa Mahallesi Kurşunlu Camisi önündeki şehit mezarlarını ziyaret etti. İl Müftü Yardımcısı Naci Çakmakçı tarafından Kur´an-ı Kerim okundu, İl Garnizon Komutanlığı tarafından saygı atışı yapılarak şehit mezarlarına çiçek bırakıldı.

Anma programı Rize Valiliği tören alanında Atatürk Anıtı´na çelenklerin sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayıp, Rize Öğretmenevinde Şehit yakınlarına yemek ikramıyla devam etti. Anma Törenleri, yemek programının ardından İsmail Kültür Merkezinde Sosyal Bilimler Lisesinin hazırlamış olduğu anma Programı ile sona erdi.

 

19-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-201819-03-2018

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.