SÖZ UÇAR, YAZI KALIR Etkinliği

Ders/Sınıf: Ortaokul  -  Sosyal Bilgiler -  5. Sinif
Ünite: 2. KÜLTÜR VE MIRAS
Kazanım: SB.5.2.1. Somut kalintilarindan yola çikarak Anadolu ve Mezopotamya uygarliklarinin insanlik tarihine önemli katkilarini fark eder.
Kazanım Açıklaması: Ilk Çag'da Anadolu ve Mezopotamya'da yasamis uygularliklarin kullandigi kil tabletlerden yapilacak ve tabletlere M.Ö. 3200 yilinda Sümerlerin icat ettigi çivi yazisi yazilacaktir.
Materyal: Kil hamuru, pisirme kagidi, kürdan.
Etkinlik Süresi: 80 dakika (2 ders saati) dakika
Etkinlik Adı: SÖZ UÇAR, YAZI KALIR
Uygulama Alanı: Sinif Içi,  Okul Içi
Etkinliğin Uygulanması:

Çanak çömlek yapiminda kullanilan kil hamuru, özel üretim bölgesi olan Nevsehir Avanos'tan siparis edildi. Kil hamuru, ögrencilere tablet yapabilecekleri miktarda dagitildi. Masalarin kirlenmemesi için pisirme kâgidi veya A4 kâgidi kullanildi. Ögrenciler, hamura tablet seklini verdiler. Ardindan akilli tahtadan Sümer çivi yazisi alfabesi açildi. Çivi yazisi harflerinin altinda Latin harfleri yaziyordu. Dagitilan kürdanlarla tahtadaki harflere bakarak kendi isimlerini yazdilar. Yazma islemi bitince tabletler okul bahçesinde günesli bir ortamda kurutuldu. Rize'nin nemli bir sehir olmasindan dolayi hamurun hemen kurumayacagi, evlerinde günese bakan bir yere koyabilecekleri veya isterlerse firinda pisirebilecekleri söylendi.

Etkinlik Fotoğrafları: