Çaydanlık Dergisi Yazar Sayfası

8. Sayı
ŞELALELER ŞEHRİ ORDU
ŞELALELER ŞEHRİ ORDU

Prof. Dr. Mehmet YILMAZ ile Röportaj. Mehmet Hocam, Ordu deyince ilk akla gelen türkünün sözleriyle başlamak istedim. Rize’den, eğitim, kültür, sanat dergisi Çaydan-lık’tan merhaba.


Sefa ÖZMEN 952
7. Sayı
TARTIŞMALI BİR ÖĞRENME ARACI: ÖDEV
TARTIŞMALI BİR ÖĞRENME ARACI: ÖDEV

Dünyanın pek çok ülkesinde uzun yıllardır tartışılan ev ödevi konusu, günümüzde de güncelliğini korumaktadır. Türkiye’de özellikle son 15 yılda eğitimcilerin en önemli gündemlerinden birini oluşturan ev ödevleri, zaman zaman Milli Eğitim Bakanlığı’nın ödev verilmemesi yönündeki yasaklayıcı açıklamaları ile medyada da geniş yer bulmuştur.


Sefa ÖZMEN 4441
5. Sayı
BENLİĞİNİ ARAYAN ÇOCUK
BENLİĞİNİ ARAYAN ÇOCUK

ABD’li psikolog Virginia M. Axline tarafından 1964 yılında kaleme alınan “Dips in Search of Self” Dips adında başta ebeveynleri tarafından zihinsel engelli olduğu düşünülen erkek bir çocuğun kimlik arayışını ve oyun terapisinin iyileştirici gücünü yansıtan gerçek bir hikayedir.


Sefa ÖZMEN 2670
2. Sayı
GEN Mİ ÇEVRE Mİ?
GEN Mİ ÇEVRE Mİ?

Gelişim psikolojisi araştırmalarına en çok konu olan sorulardan biridir: Gen mi yoksa çevre mi? Bir başka ifadeyle başta zeka olmak üzere çocukların temel becerileri doğuştan mı geliyor, yoksa sonradan çevreden mi kazanılıyor?


Sefa ÖZMEN 2813