EV ÖDEVI: BIR ÖGRETIM EFSANESI

EV ÖDEVI: BIR ÖGRETIM EFSANESI

Egitim, ögretim, psikoloji ve ebeveynlik alanlarinda ondan fazla kitabi bulunan ABD’li yazar Alfie Kohn Türkiye’de Kosulsuz Ebeveynlik, Ödüllerle Cezalandirilmak, Simarik Çocuk-Bir Sehir Efsanesi adinda üç kitabi ile taninmaktadir. Yazarin 2006 yilinda kaleme aldigi “The Homework Myth: Why Our Kids Get Too Much of a Bad Thing” eseri Yigit Ataman tarafindan “Ev Ödevi-Bir Ögretim Efsanesi” adiyla Türkçe’ye çevrilerek 2020 yili Ekim ayinda okuyucuyla bulustu. 

Kohn, eserinde ABD’de ev ödevlerinin durumundan yola çikarak uluslararasi veriler dogrultusunda evrensel ödev sorununa ulasiyor. Ödevlerin ögrencilerin hayatlarindan çaldigini, ögrenme üzerinde etkisinin bulunmadigini, akademik olmayan alanlarda da yarar saglamadigini bilimsel veriler dogrultusunda okuyucuya sunuyor. Ödevleri, ebeveynlere yük oldugu, çocuklar için stres kaynagi oldugu, aile içi çatismaya neden oldugu, ögrencilerin baska etkinliklere zamanlarinin kalmamasina neden olmasi, ögrenmeye duyulan ilgide azalma yaratmasi yönlerinden elestirmektedir. 

California Üniversitesi’nden Leah Wingard tarafindan yapilan arastirmada çocuk ile ebeveynin karsilastigi ilk bes dakika içerisinde ebeveynin çocuga “Ödevin var mi?” seklinde bir soru ile yaklastigi tespit edilmistir. Yazar, bu durumu aile içi olumsuz iletisimin tespiti noktasinda yerinde bir sonuç olarak karsimiza çikarmaktadir. Yine benzer sekilde ögretmenlerin asiri ödev vermesinin nedenlerinden biri olarak, ögrencilerin bos zamanlarinda bos islerle ugrasmamalari adina velilerin ödev talebinde bulunmalari olarak göstermektedir.

“Bir sinif ögretmeni on yillik deneyimi sonrasinda faydali olmadigi kanaatiyle artik ödev vermeyecegini söylemistir. Fakat velilerin baskisi sonucunda bu kararini uygulayamayip ödev vermeye devam etmek durumunda kalmistir.”

Ödev vermeyi terk eden ögretmenlere yönelik incelemelerinde, ögretmenlerin ebeveyn olduktan sonra ödeve yönelik tutumlarinin degistigini “Daha önce degildim ama artik ben bir ebeveynim. Çocuklarimin ev içinde bir yasam alani oldugunu anladim.” seklinde ifadelerle göstermektedir.


Ödevin ögrencilerin akademik basarisini artirdigina yönelik nitelikli bir arastirma sonucunun bulunmadigini ifade etmekte ve bunu bilimsel arastirma verileri ile desteklemektedir. Ödev konusunda akla gelen ilk bilim insanlarindan biri olan Cooper’in farkli zamanlarda yapmis oldugu meta-analiz çalismasina ait sonuçlar arasindaki tutarsizliklari dile getirmistir. Ödevi savunan bilim insanlarini yapmis olduklari çalismalardaki iç tutarsizliklar baglaminda elestirmektedir. Yazar, ev ödevlerinin ögrencilerin akademik basarilarina etkisinin anlamli olmadigina yönelik savini uluslararasi düzeyde farkli yillarda yapilan TIMSS sinavlarina ait sonuçlar ile desteklemektedir. Elindeki arastirma bulgulari dogrultusunda ödevin yaninda olanlari elestirmeye devam etmektedir.

Sinirli bir alana özgü ev ödevlerinin o alandaki bilgi ve anlama düzeyindeki ölçümlere yönelik ders basarisini yordayabilmesinin ödevin etkili bir araç olmasini saglamayacagini belirtmektedir. Ödevlerin üst düzey düsünmeye yönelik alanlarda herhangi bir basari saglamayacagini ifade etmektedir. Ayni zamanda kitap ögrencilerin basarilarini ölçmek için ders notlari ile birlikte standartlastirilmis testlere yönelik çesitli elestirileri de içermektedir. 

Ödevin akademik alan disinda ögrencilerin kisisel özelliklerine de herhangi bir katki sunmadigini psikolojik kanitlarla açiklamaktadir. Ödevin ögrencilerde sorumluluk ve çalisma aliskanligi kazandirdigina yönelik yanlis bir algidan bahseden yazar, ödevlerin çocuklarda sorumluluk bilinci ve çalisma aliskanligi gelistirdigine yönelik herhangi bilimsel bir arastirmanin da bulunmadigini ifade etmektedir. 

Yazar kitabin sonunda ögrencilerin çantasini ödevle dolduranlarin güçlü ve sayica çok olduklarini bildigini, ama bu cephenin fikirlerinin dayanaksiz oldugunu ispatladigini, çocuklari ödev sorunundan kurtarmaya çalistigini ifade eden yazar bir efsane olan ev ödevlerine bilimsel verilere aykiri olarak devam edilmemesi gerektigini vurgulamaktadir. 
 


Etiketler:   

YORUMLAR

Ben robot değilim seçeneğini işaretleyin.

  • Henüz yorum yazılmadı